NaStyku.pl

Homo scepticus

Zamiast kręcić mak i lepić pierogi, stoimy pod sądami, bo wątpimy, że tzw. ustawa dyscyplinująca sędziów ma zapobiec anarchii, bo wiemy, że jej faktyczne cele są zupełnie inne.
Manifestacja w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Zgorzelec, 18 grudnia 2019
Manifestacja w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Zgorzelec, 18 grudnia 2019

Znów mamy grudzień i znów rządzący wypuścili króliczka, za którym my-homo scepticus wyszliśmy na ulice. Zamiast kręcić mak i lepić pierogi, stoimy pod sądami, bo wiemy, że ten króliczek to farbowany lis, wilk nawet, w owczej skórze.
Stoimy, bo wątpimy, że tzw. ustawa dyscyplinująca sędziów ma zapobiec anarchii, bo wiemy, że jej faktyczne cele są zupełnie inne. Bo nie wierzymy, że sekta Kaczyńskiego chce dla kraju dobrze. Bo ciężko jest wskazać jedną konkretną rzecz, tylko jedną konkretną, którą tej ekipie udało się zrobić od początku do końca i wyszła ona Polsce na dobre. Jedną!
Nie jestem bezkrytycznym fanem sędziów i obecnego systemu sądownictwa, bo wiem, że w każdym środowisku są jednostki wybitne, ale są też i mierne. Są sędziowie dobrzy i źli. Tych ostatnich na pewno należy dyscyplinować. Ale nie można wszystkim sędziom odbierać niezawisłości a sądom niezależności. Trójpodział władzy wymyślono po to, aby żaden z jego elementów nie mógł zdominować innego. Żeby władza wykonawcza była kontrolowana przez władzę ustawodawczą i sądowniczą, żeby władza sądownicza patrzyła na ręce władzy wykonawczej i ustawodawczej, żeby wreszcie władza ustawodawcza miała wpływ na kształt władzy wykonawczej i sądowniczej. Teraz z tego "trójkąta władzy” próbuje się ukruszyć jeden wierzchołek. Zostanie kikut praworządności, zostanie wydmuszka ustroju demokratycznego, w którym rządzący będą bezkarni, a ich bezkarność szybko przebierze się w butę, bezczelność i dyktat jedynie słusznej linii jedynie słusznej partii. A to już było i ja, który to pamiętam, już więcej tego nie chcę.
Dlatego stoję, dlatego stoimy i marzniemy, bo są takie momenty, że trzeba ruszyć dupę i być. I to jest właśnie jeden z takich momentów. Dlatego Zgorzelec, dziękuję! Dziękuję ludzie, że byliście zamiast ganiać po marketach za promocjami, zamiast grzać stopy przy kominku i popijać mleko z miodem. Dziękuję Zgorzelec, bo było nas sporo, według mnie jakieś 150 osób, ale jak czyta policja, niech zweryfikuje :)
I myślę sobie, że skoro w takim Zgorzelcu już tak wielu ludziom otworzyły się oczy, to podobnie jest też w innych miejscach i miastach. I to daje nadzieję. I niech ta nadzieja będzie z nami przy wigilijnych stołach, na pasterkach, na świątecznych spacerach i górskich stokach. Każda żmija przemija, każda władza się kończy i oby ta zła odeszła w niebyt jak najszybciej. Tego sobie i wszystkim sceptykom obecnej władzy życzę. A tym, którzy uważają inaczej, życzę przebudzenia, przejrzenia na oczy, refleksji. Będzie dobrze Polacy, tylko bądźmy mądrzy i krytyczni. Wobec każdej władzy, tej i kolejnych.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Hasło - Turów moim klubem, Zgorzelec moim miastem - znów może stać się aktualne

Wrócił rozsądek. Ale gdzie matka?

U Pawula
środa, 01 września 2021, 09:11
Wreszcie ktoś w Polskiej Grupie Energetycznej zrozumiał na powrót, że nam tutaj ich aktywność w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu należy się jak pijakowi kac, jak Lewandowskiemu złota piłka, a księdzu koperta.
Są rzeczy, których nie wypada pisać. Są też takie, których nie wolno!

Stop mowie nienawiści!

U Pawula
czwartek, 17 czerwca 2021, 00:48
Zielone rosyjskie ludziki (albo białoruskie) włamały się na konto poczty internetowej ministra Dworczyka. Włamały się też na konto NSZZ Solidarność KWB Turów na Facebooku.

Zobacz również

Nikt nie jest nieomylny. Sędziowie TSUE też
U Pawula
niedziela, 23 maja 2021, 11:50

Nierozsądna decyzja TSUE

Postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa to...