NaStyku.pl

Stop mowie nienawiści!

Zielone rosyjskie ludziki (albo białoruskie) włamały się na konto poczty internetowej ministra Dworczyka. Włamały się też na konto NSZZ Solidarność KWB Turów na Facebooku.
Są rzeczy, których nie wypada pisać. Są też takie, których nie wolno!
Są rzeczy, których nie wypada pisać. Są też takie, których nie wolno!

Tak podejrzewam, bo nie chce mi się wierzyć, że ktoś z tego zasłużonego związku zawodowego mógł sam dokonać wpisu, w którym wyzywa i obraża naszych sąsiadów Czechów. A zatem albo to nikt z Solidarności, albo co uważam za gorszą opcję, jednak ktoś od nich, tyle że otumaniony środkami psychoaktywnymi. A przecież stara zasada mówi: Piłeś? Nie pisz!

Jakakolwiek byłaby geneza tego wpisu, informuję publicznie, że zgłosiłem ów post administracji Facebooka, a ten uwzględnił moją skargę i usunął wpis, jako propagujący mowę nienawiści. Bo czym innym było publiczne znieważanie Czechów poprzez nazywanie ich „żebrakami Europy”, czy „narodem bez przeszłości” albo niemal wprost złodziejami? Figura retoryczna „z wysokim prawdopodobieństwem” niczego w tym przekazie nie zmieniła. Ja rozumiem emocje związane z wydanym przez TSUE zabezpieczeniem sporu sądowego między RP a CR w postaci decyzji o zaprzestaniu wydobycia w kopalni Turów! Rozumiem złość, gdy domaga się od nas zapłaty kary w wysokości 5 mln euro dziennie!

I żeby nie było, uważam postanowienie sędzi TSUE za nierozważne, krzywdzące nas i oderwane od naszych bogatyńsko-zgorzeleckich realiów (o czym już zresztą pisałem). 

Tyle tylko, że nie może być tak, że wchodząc w spór prawny (podkreślam prawny, co znaczy pokojowy i rozwiązywalny w sposób cywilizowany) z innym krajem, używamy argumentu, że cytuję: „Mamy lepszy sprzęt, niż w 68”. Czy autor tych słów uważa, że Czesi nie czytają oficjalnego profilu NSZZ Solidarność KWB Turów na FB? Czy sądzi, że nie pamiętają, że w 1968 roku, w ramach operacji polityczno-militarnej „Dunaj” wjechały do Czechosłowacji czołgi Układu Warszawskiego, w tym także polskie? Może sam nie ma pojęcia, że w czasie tej operacji około 500 Czechów i Słowaków zostało rannych, 108 zostało zabitych, a 7 września 1968 w Jiczynie pijany polski żołnierz Stefan Dorna zastrzelił 2 czeskich cywilów, a kilka innych osób (w tym 2 kolegów z jednostki) ranił*?

Jeśli to wie, a mimo tego pisze na ogólnodostępnym profilu szanowanego związku zawodowego rzeczy, które tu przytoczyłem, to niech się nie dziwi, że wywołuje to moje oburzenie. To nic innego jak mowa nienawiści, z którą przecież wszyscy w przestrzeni publicznej staramy się walczyć. Z całym szacunkiem do legendy Solidarności, ale takie wpisy jej obecnych członków nie robią dobrej roboty, nie pomagają w rozmowach polskiego rządu z rządem czeskim. Nie przyczyniają się też do budowy dobrosąsiedzkich relacji między nami i naszymi sąsiadami z południa. Spór o kopalnię Turów kiedyś się zakończy, wierzę, że pomyślnie dla naszych polskich interesów, a ludzie, a my ! tu zostaniemy i eskalowanie ans, złości, czy wręcz wrogości między naszymi narodami w niczym nie pomoże. Tak teraz, jak i w przyszłości i na wieki wieków. Kropka.

 

 

* (za Wikipedia.org)

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Hasło - Turów moim klubem, Zgorzelec moim miastem - znów może stać się aktualne

Wrócił rozsądek. Ale gdzie matka?

U Pawula
środa, 01 września 2021, 09:11
Wreszcie ktoś w Polskiej Grupie Energetycznej zrozumiał na powrót, że nam tutaj ich aktywność w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu należy się jak pijakowi kac, jak Lewandowskiemu złota piłka, a księdzu koperta.
Nikt nie jest nieomylny. Sędziowie TSUE też

Nierozsądna decyzja TSUE

U Pawula
niedziela, 23 maja 2021, 11:50
Postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa to woda na młyn tych, którym bliższe są porządki białoruskie i putinowskie, niż europejska demokracja i praworządność.

Zobacz również

Kasyno zniknęło. Teraz trzeba dopilnować aby nowe "coś" nie było maszkarą
U Pawula
niedziela, 25 października 2020, 09:52

W sprawie kasyna ja na opak

Tak wiem, chlaliście tam studniówkach, tatuś mamusię akurat poznał, babcia...