NaStyku.pl

Kolejarzu! Nie wozisz bydła!

Powinienem teraz zacząć przeklinać, choć lekuśko się obawiam, że mogłoby to być źle odebrane. Z drugiej strony... nosz kurwa mać! Jak długo jeszcze Lubuski Oddział spółki Przewozy Regionalne będzie traktował młodych pasażerów z Pieńska jak bydło?
Rano 20 listopada znów nie wszyscy zmieścili się do zbyt małego pociągu
Rano 20 listopada znów nie wszyscy zmieścili się do zbyt małego pociągu

Od początku roku szkolnego, od września rodzice uczniów dojeżdżających pociągiem do szkół z Pieńska do Zgorzelca zgłaszają problem nieodpowiednich szynobusów realizujących połączenie Węgliniec - Zgorzelec i Zgorzelec - Węgliniec. Chodzi o kurs poranny - odjazd z Pieńska godz. 7.07, wykonywany przez spółkę PolRegio (Przewozy Regionalne Odział Lubuski) oraz kurs popołudniowy, przyjazd do Pieńska godz. 15.26, za który odpowiedzialny jest ten sam przewoźnik. Od z górą dwóch miesięcy wysyłane są na tę trasę zbyt małe autobusy szynowe. Pojazdy są tak bardzo niedostosowane do potrzeb tego połączenia, że pasażerowie są przez nie przewożeni upchnięci jak sardynki w puszce, co i tak jest jednak nie najgorszym rozwiązaniem, bo niejednokrotnie dochodziło już do sytuacji, w których chętni nie byli przez pociąg w ogóle zabierani, bo zwyczajnie się w nim nie mieścili. I gdyby to jeszcze była sporadyczna, rzadka sytuacja... Tymczasem skandaliczne przepełnienie zbyt małych szynobusów to stan permanentny!

Osobiście podejmowałem w tej sprawie interwencję 10 października. Wydzwaniałem od Annasza do Kajfasza, od Wrocławia po Zieloną Górę próbując ustalić dlaczego tak jest i kiedy to się zmieni. Wyniki mojego wścibstwa nagrałem i opublikowałem na profilu Pieńsk Nowoczesny na FB. Udało mi się wtedy uzyskać informację, że zbyt małe w stosunku do potrzeb szynobusy na trasie Węgliniec - Pieńsk (dokładniej Żagań - Zgorzelec) to wynik problemów technicznych. Duże składy miały rzekomo awarie i po naprawie, jak usłyszałem do końca października, powinny wrócić na szlak. Tymczasem minął październik, rozpoczął się listopad a problem jak był, tak jest.
W sprawie podejmowali też interwencję urzędnicy samorządowi z Pieńska. Przekazano im, dokładnie tak jak mnie, że awarie, że jeszcze trochę trzeba poczekać i że po 15 listopada już z pewnością będzie wszystko ok. Tymczasem minął 20 listopada i nic nie jest ok. 20 listopada, to właśnie z tego dnia pochodzi załączone do tego tekstu zdjęcie, znów uczniowie z Pieńska nie zmieścili się wszyscy w szynobusie, znów część z nich musiała wrócić do domów albo szukać innego transportu do szkoły. Według mnie, to cholerny skandal i osoby odpowiedzialne za ten stan rzeczy w Przewozach Regionalnych powinny ponieść odpowiedzialność. Tym bardziej, że jak czytamy na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego w dokumencie szumnie nazwanym Karta Praw Pasażera Kolei: Pasażer ma prawo do przewozu świadczonego przez przewoźnika kolejowego.

podstawa prawna:
Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. - Prawo przewozowe (Dz.U. 2015 poz. 915 z późn. zm.)

Prawo przewozowe
art. 3 ust. 1

znaczenie praktyczne:
Przewoźnik kolejowy nie może odmówić przewozu w regularnie kursujących pociągach, których rozkład jest podany do publicznej wiadomości (...).

No i co panie i panowie kolejarze? W nosie macie pasażerów, w nosie macie przepisy. Czy do cholery możecie w końcu zadziałać tak, żeby młodzi ludzie mogli dojechać do szkół a jadąc nie byli przez was pozbawiani konstytucyjnie zagwarantowanego prawa do godności? Bo ja wątpliwości nie mam, przewożenie ludzi w tak skandalicznych warunkach, ba! pobieranie za to pieniędzy urąga ludzkiej godności. Dlatego też każdego, kto przeczyta ten tekst, a zwłaszcza wszystkich ważniaków ze zgorzeleckiego starostwa, z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, z Urzędu Transportu Kolejowego, czy w końcu z PolRegio upraszam o zadziałanie. Ja próbowałem, urzędnicy z Pieńska próbowali. Odbiliśmy się od muru bądź to niekompetencji, bądź tumiwisizmu. Może wam się uda... 

 

Minął październik, zaraz koniec listopada i dalej nic...

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Hasło - Turów moim klubem, Zgorzelec moim miastem - znów może stać się aktualne

Wrócił rozsądek. Ale gdzie matka?

U Pawula
środa, 01 września 2021, 09:11
Wreszcie ktoś w Polskiej Grupie Energetycznej zrozumiał na powrót, że nam tutaj ich aktywność w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu należy się jak pijakowi kac, jak Lewandowskiemu złota piłka, a księdzu koperta.
Są rzeczy, których nie wypada pisać. Są też takie, których nie wolno!

Stop mowie nienawiści!

U Pawula
czwartek, 17 czerwca 2021, 00:48
Zielone rosyjskie ludziki (albo białoruskie) włamały się na konto poczty internetowej ministra Dworczyka. Włamały się też na konto NSZZ Solidarność KWB Turów na Facebooku.

Zobacz również

Nikt nie jest nieomylny. Sędziowie TSUE też
U Pawula
niedziela, 23 maja 2021, 11:50

Nierozsądna decyzja TSUE

Postanowienie zabezpieczające Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Turowa to...