Dostałem list.
„Można powiedzieć, że w wieku 57 lat odeszła „emilka”. Na próżno szukać na stronach szkoły, na papierze firmowym, czy wielkim billboardzie ustawionym w środku miasta imienia Emilii Plater. Przy nowym symbolu szkoły - tarczy z napisem ZSP także nie znajdziemy imienia patronki. Jedyny ślad po „emilce” to adres mailowy i strona www.
LO im. Braci Śniadeckich jak i ZSZiL im. Górników i Energetyków Turowa nie mają jak widać z tym problemu, wystarczy „wejść” na ich strony. To co z nami - absolwentami, co z dawnymi pracownikami? Mamy „wymazać” z naszej pamięci „emilkę”? Może Emilia Plater nie przeszła pozytywnie lustracji?"
Sprawdziłem. Coś w tym jest. Zresztą porównajcie Państwo sami zdjęcia. To pierwsze jest z 2013 roku, to poniżej z 2018. Gdzie jest Emilia Plater?
Czyżby włodarze szkoły, czyżby włodarze powiatu, który sprawuje nadzór nad szkołami ponadgimnazjalnymi, wstydzili się Emilii Plater? Czy to przeoczenie, czy może niedouczenie? Czyżby Emilia Plater kojarzyła im się tylko z tzw. Platerówkami, czyli z żołnierkami 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater sformowanego 19 sierpnia 1943 r. w Sielcach, który walczył o Polskę w składzie 1 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych w ZSRR? Czyżby uznali, że patron szkoły podlega ustawie tzw. dekomunizacyjnej? Co za nonsens! Tych niedouczonych, którzy tak myślą informuję, że Emilia Plater to urodzona 13 listopada 1806 w Wilnie, a zm. 23 grudnia 1831 w Justianowie – polska hrabianka i kapitan Wojska Polskiego w czasie Powstania Listopadowego, córka hrabiego Franciszka Ksawerego i Anny von der Mohl. A po resztę wiadomości na jej temat odsyłam do szkoły... Nie zaraz... Szkoła właśnie Emilię Plater wygumkowała. Po resztę odsyłam więc do Wikipedii.