NaStyku.pl

Opowieść zimowa

No to tak. Jak jest miasto, w mieście góra, na jej zboczu wyciąg i kilka ciekawych tras zjazdowych to... po kiego grzyba jeszcze narciarze, nieprawdaż?
Jak się chce i umie, można. Jak się tylko chce... Jest jak w Szczawnicy
Jak się chce i umie, można. Jak się tylko chce... Jest jak w Szczawnicy

Taka sytuacja: kanapa, czteroosobowa, dolna stacja w samym centrum uzdrowiskowego, urokliwego miasteczka, top szczytów, okres bożonarodzeniowo-noworoczny. Obok wyciągu stoi góral.
- Baco, a po kiego wy powietrze na tę górę wciągacie?
Cisza.
- Baco, śniegu wreszcie napadało, kiedy trasy zjazdowe będą otwarte?
Cisza + wymowne spojrzenie.
- Baco, bo ludzie tu na świąteczno-noworoczne narty przyjechali, a tu kicha, więc chcielibyśmy wiedzieć, kiedy startujecie.
Spojrzenie po dwakroć wymowne i ostre:
- Kuźwa, tyle lat żeśmy dawali radę. Zimy nie było, a u nas ludzie na nartach jeździli... A teraz? Sami widzicie, śnieg spadł, temperatury na minusie, a trasy zamknięte.
- Ano właśnie, dlaczego tak?
Cisza.
- Nie zależy wam, żeby ludzie do was na narty przyjeżdżali?
Cisza + to wymowne spojrzenie, tylko jakoś dłużej.
- Przecież wam dutki uciekają, bo puste kanapy na górę jeżdżą. Byliby narciarze to byście zarabiali...
- Panie (znów kuźwa, tylko jakoś ciszej), dobra zmiana. Kierownictwo się zmieniło. Same mądrale. Każą nam naśnieżać nie tam, gdzie trzeba, tylko po ich uważaniu. I jest jak jest...
Długie, wymowne spojrzenie i znów cisza. Niczym już nie przerywana, bo namolny turysta, czyli ja, odchodzę. Nie daje mi jednak spokoju ta scenka. Jako miłośnik dobrej zmiany i zimowego szusowania sprawdzam. Wbijam w google hasło: Szczawnica, Palenica. Wyskakuje: Polskie Koleje Linowe. Drążę dalej. I nagle eureka! Faktycznie. Przecież to kolejny sukces naszego rządu! Cytuję za portalem Forbes:

Łącznie 417,3 mln zł kosztowało odkupienie Polskich Kolei Linowych. Fundusz FIZAN, należący do Polskiego Funduszu Rozwoju, za 99,77 proc. akcji PKL zapłacił 176,7 mln zł. Do tego dochodzi jednak ponad 240 mln zł długów, jakie przejął na siebie PFR. W 2013 r. PKP sprzedało PKL za 215 mln zł.

Taka filozofia dobrej zmiany: tanio sprzedać, drogo odkupić. Przykładów bez liku... kolekcja Czartoryskich (odkupiona za 100 mln euro choć i tak była nasza), Pekao SA, Pesa Bydgoszcz, Autosan w Sanoku... Ludziom się powie: „Zrepolonizowaliśmy. Idzie ku lepszemu”. A guzik idzie, co widać choćby na powyższym przykładzie wyciągu na Palenicę w mieście Szczawnica. Ku lepszemu to może idzie dla nowych prezesów i menadżerów znów państwowej spółki PKL. Dla zwykłego Pawula, który chciałby pojeździć na nartach... lipa, absmak i wnewr. Tym większy, stąd też i inspiracja do napisania tego tekstu, że ledwo kilka kilometrów dalej, na dosłownie „górce obok”, w miejscowości Jaworki, prywatny właściciel wyciągu i stoku narciarskiego Ski Arena Jaworki-Homole, przy dokładnie takich samych warunkach pogodowych zdążył i naśnieżyć, i włączyć, i udostępnić miejsce do "białego szaleństwa" amatorom "sztachet" i "parapetów". Można?
Jak się chce i umie... można.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Polacy, nikt Wam tyle nie da, ile Pan Prezydent obieca...

Don't Duda(t)

U Pawula
piątek, 03 lipca 2020, 23:18
Powiem jak Hołownia - w drugiej turze zagłosuję na każdego kandydata, oprócz Andrzeja Dudy! :)
Stało się!

Z futbolową pararelą

U Pawula
niedziela, 07 czerwca 2020, 21:36
Ten nasz Trzaskowski to taki trochę Boniek, Dudek, czy nawet Lewandowski razem wzięci, co? Albo lepiej, cała futbolowa kadra narodowa. Sie kibicuje, no nie?

Zobacz również

Nie ukrywajmy przed ratownikami pobytu zagranicą! Prawda ich ochroni...
U Pawula
poniedziałek, 16 marca 2020, 01:18

Ryzykowna amnezja

Dobra, wszyscy już sobie porobili internetowe jaja i heheszki? Ty...
ehs... Ekipa w kombinezonach na zewnątrz, w środku autobusu niezabezpieczony pogranicznik... Foto MR
U Pawula
wtorek, 10 marca 2020, 00:48

Wirus - demolka

Nie znam się na koronawirusie, ale jak każdy, prawy Polak...