NaStyku.pl

Policja musi być AA

Zobaczyłem Michała Archanioła. Szczypanie w udo, by się upewnić, żem trzeźwy, nie pomogło! Naprawdę ujrzałem Michała Archanioła, który zresztą był podpisan, a napis głosił: patron polskiej policji.
Orzełek na czapce, blacha w kieszeni i spluwa przy pasie nie wystarczą. Teraz policjantów ochroni Archanioł Michał
Orzełek na czapce, blacha w kieszeni i spluwa przy pasie nie wystarczą. Teraz policjantów ochroni Archanioł Michał

Ach jaka to piękna była uroczystość! Panie i panowie oficerowie stali równo na schodach domu kultury w chwale nominacji i awansów jak na Górnołużycką Halę, nomen omen Chwały, przystało. Byli znamienici goście, były przemówienia i gratulacje. Był katering i przepyszne ciasta, i gołąbki smakuśne. Słowem święto.
I jak na święto przystało, co z tego, że zupełnie świeckie, był też zaproszony ksiądz - przepraszam nie znam się na dystynkcjach, więc powiem przewielebny. I do tego momentu wszystko mi się podobało. Lecz potem, gdy się przewielebny wspiął na schody i jął błogosławić wielki kawał brezentu z jakimś nadrukiem na ścianie zawieszony, zmuszony zostałem okolicznościami do wejrzenia w szczegóły, gdzie jak wiadomo diabeł śpi. Tkwi-śpi, jeden bies. I gdy tak wglądałem, zobaczyłem Michała Archanioła. Szczypanie w udo, by się upewnić, żem trzeźwy, nie pomogło! Naprawdę ujrzałem Michała Archanioła, który zresztą nad skrzydłami, głową i mieczem był podpisan, a i pod stopami napis miał wielki. Wydukałem w cichości: patron policji polskiej. I coś jeszcze poniżej było, chyba modlitwa jakaś, ale już doczytać nie mogłem, bo mi oczy łzami wzruszenia zaszły. To teraz polska policja, to teraz zgorzelecka policja ma patrona. Symbol ma. I to jaki! To już nie żaden tam genderowy Polmiś, co po przedszkolach biegał i dzieci bezpłciowością gorszył, to prawdziwy macho wśród machów, męski jak Arnold Schwarzenegger w latach największego bicepsa, przystojny jak Bruce Willis z długimi włosami, a odważny o spojrzeniu modrym i prawym jak Marek Perepeczko, zanim zagrał Janosika. Sam Archanioł Michał patronem polskiej policji jest! Wow!
Aż ochłonąć musiałem przy szklance soku jabłkowego, nadmieniam niesfermentowanego. I zupełnie przypadkiem, wcinając gołąbki, znalazłem czego wcale nie szukałem. A może to mnie znalazła myśl ta natrętna? Sam już nie wiem. Uświadomiłem sobie przeto, że błogosławienie płachty płótna z wizerunkiem jakiegoś gościa ze skrzydłami, wybaczcie panie i panowie oficerowie, ale estymy wam i powagi nie przydaje. A nawet przeciwpołożnie. Bierzecie za patrona Michała Archanioła - postać nazwijmy ją literacką - a co z tymi, którzy nie uważają Biblii za świętą księgę? Za zbiór legend, podań i baśni jedynie? Co z ateistami? Co z wyznawcami świętego potwora spaghetti, którzy w porywie szlachetności także policjantami zostać by chcieli? Dla nich też znajdziecie jakiegoś patrona? Może Szewczyka Dratewkę, postać równie literacką i podobnie jak Michał Archanioł ze złem ucieleśnionym w smoku wojującą?
Nie wystarczy już orzełek na czapce, policyjna blacha w kieszeni i spluwa przy pasie? Anioły muszą was jeszcze chronić?
Przeginacie panie i panowie oficerowie z tą obecną świętością i czołobitnością. Lat już parę mam, to pamiętam te czasy, gdy ludzie jak wy, w niebieskich mundurach, za ochrzczenie dziecka wywalani byli ze służby, a we firmie to nawet taki specjalny wydział był, nazywał się Wydział VI Departamentu IV MSW i zajmował się zwalczaniem kościoła katolickiego w Polsce. Dziś pracujący w nim ludzie (i to akurat dobrze) pozbawiani są resortowych emerytur, dziś bowiem wahadło historii wychyliło się na przeciwny biegun, czego jesteście widomym dowodem. Ale przecież to wahadło, a fizyka dowodzi, że kierunek znów się może zmienić. Co wtedy? Będziecie zwijać banery z Archaniołem i ściągać krzyże z gabinetów? Będziecie się huśtać na tym wahadle wzbudzając uśmiech politowania gawiedzi i złośliwość ponowną u takiego mnie?
Dlatego panie i panowie oficerowie radę mam dyskretną - powinniście być AA. I nie chodzi mi bynajmniej o anonimowość i abstynencję. Macie być AA, czyli apolityczni i awyznaniowi! Tylko wtedy, niezależnie od wychylenia wahadełka, ludzie będą was lubić i szanować.
I jeszcze wszystkiego, co najlepsze, bezpiecznej służby i mądrych dowódców z okazji Święta Policji wam życzę. Amen.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Co najmniej do Wielkiej Soboty obowiązuje zakaz wstępu do lasów trzech nadleśnictw pow. zgorzeleckiego

Od piątku zakaz wstępu do lasów

U Pawula
sobota, 04 kwietnia 2020, 00:45
Halo! Halo! Czy leci z nami pilot? Czy wśród ludzi, którzy podejmują decyzje w czasie walki z epidemią koronawirusa są jeszcze istoty wyposażone w organ zwany mózgiem? Smutnie konstatuję, ale chyba nie! Jak inaczej wytłumaczyć to?
Nie ukrywajmy przed ratownikami pobytu zagranicą! Prawda ich ochroni...

Ryzykowna amnezja

U Pawula
poniedziałek, 16 marca 2020, 01:18
Dobra, wszyscy już sobie porobili internetowe jaja i heheszki? Ty Pawul też? To teraz posłuchaj, bo jak tak dalej pójdzie, za chwilę nie będzie już nikomu do śmiechu, gdy nie będzie miał kto przyjechać udzielić nam pomocy.

Zobacz również

ehs... Ekipa w kombinezonach na zewnątrz, w środku autobusu niezabezpieczony pogranicznik... Foto MR
U Pawula
wtorek, 10 marca 2020, 00:48

Wirus - demolka

Nie znam się na koronawirusie, ale jak każdy, prawy Polak...
Wojna w Syrii i zaangażowanie w nią Turcji, znów uruchomiły falę uchodźców
U Pawula
wtorek, 03 marca 2020, 00:56

Oberek z uchodźcami

Też się boję. Mam wątpliwości i obawy. Też nie...
Paweł Wilczak... jak on się pięknie starzeje :)
U Pawula
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:25

Pan P. w sprawie Pana T.

Pan T. Doceniam pomysł na zrobienie tego filmu - świetny....