NaStyku.pl

Warto być przyzwoitym

W internetach piszą, że szykuje się zmiana na stanowisku Prokuratora Rejonowego w Zgorzelcu. Chyba dobra ta zmiana, bo pozwala dostrzec kto ma cojones, a kto kiep.
Czyżby "dobra zmiana: w prokuraturze dotarła do Zgorzelca?
Czyżby "dobra zmiana: w prokuraturze dotarła do Zgorzelca?

To była wiosna. Na drzewach strzelały pąki, żółciły się mlecze a ze stawu w Jerzmankach policja wyciągnęła dwa spulchnione rozkładem, kobiece ciała. Był 2004 rok, ja byłem reporterem i chciałem zrobić jak najlepsze zdjęcia. Jakiś kolo, krzyknął do mnie wtedy, żebym spierdalał. Odpowiedziałem, że taką mam pracę, a jak chce, żebym nie podchodził, to niech policja ogrodzi teren taśmami. To było moje pierwsze zawodowe spotkanie z prokuratorem Arturem Barcellą.
Mam wrażenie, że nie obdarzyliśmy się zbytnią sympatią. Pana prokuratora wkurzał reporter, a reportera irytował prokurator. Ale przecież ani jeden, ani drugi nie są od tego, żeby się lubić. Mają robić swoje. Dziennikarz ma być dociekliwy, obiektywny i dochować należytej staranności podczas zbierania materiałów. Prokurator podobnie. Dla jednego biblią jest Prawo Prasowe i Kodeks Etyki Dziennikarskiej, dla drugiego kodeksy: karny i postępowania karnego. Dziś mamy takie czasy, że niestety nie jest to już takie oczywiste, na co przykłady mógłbym mnożyć, tylko po co? Wystarczy włączyć o 19.30 Wiadomości w TVP, żeby się samemu przekonać jak bardzo jedni i drudzy, dziennikarze i prokuratorzy, zboczyli z kursu do Itaki, skuszeni głosem i wdziękami syren z PiSu.
Dlatego właśnie cieszą mnie wszelkie informacje o tym, że jednak nie wszyscy. Że są jeszcze tacy, dla których prawo i zasady to świętość. I tu znów pojawi się nazwisko prokuratora Barcelli. Wymienia je w swoim internetowym wpisie z 13 stycznia b.r. Krzysztof Parchimowicz, prezes Stowarzyszenia Prokuratorów Lex Super Omnia. A pisze m.in. tak:

Władza polityczna upatruje zagrożenia ze strony sędziów i prokuratorów. Ogranicza możliwość interpretacji prawa, działalności publicznej, wolność zrzeszania, ponownie lustruje sędziów i prokuratorów. [...] Rzecznicy sędziowskiej dyscypliny od miesięcy podejmują czynności wobec sędziów z powodu wydanych orzeczeń. [...] Kierownictwo prokuratury nie chce słyszeć o niezależności. Hierarchia stała się świętością. Prokurator Krajowy wydaje ogólne polecenia jawnie sprzeczne z prawem albo pozbawione podstaw prawnych. Prokurator Generalny wykorzystuje tragedie ludzi do głoszenia populistycznych, szkodliwych poglądów. Powoływanie się na niezależność prokuratora brzmi jak obraza majestatu.[...] Artur Barcella, Prokurator Rejonowy w Zgorzelcu, bezskutecznie dopytywał się o podstawy prawne polecenia Prokuratora Krajowego. Wobec aroganckiej odpowiedzi nie wykonał ślepo bezprawnego polecenia i nie wniósł o wyłączenie sędziego Andrzeja Żuka z SO w Jeleniej Górze. Wobec sędziego wszczęto postępowanie dyscyplinarne z powodu wystąpienia z pytaniem prawnym do Sądu Najwyższego, a wobec prokuratora Artura Barcceli wdrożono procedurę odwołania go z szefowskiej funkcji.

Napisałem wcześniej, że cieszą mnie takie informacje. Wobec tej mam jednak mieszane uczucia. Bo z jednej strony, mimo całej naszej szorstkiej znajomości z prokuratorem Barcellą, mam dla niego duży szacunek za to, że nie zdryfował na skały, że trzymał się kursu zasad i prawa. Z drugiej zaś strony przykro mi, że traci stanowisko, bo z pewnością taki krok w karierze zawodowej nie jest ani czymś oczekiwanym, ani przyjemnym.
Czyż nie jest to jednak najlepszy moment, żeby przywołać w tym miejscu znaną maksymę zmarłego w 2015 roku prof. Władysława Bartoszewskiego?
Warto być uczciwym, choć nie zawsze się to opłaca. Opłaca się być nieuczciwym, ale nie warto."
Szkoda, że dziś tak wielu zapomina o tym krótkim, ale jakże mądrym zdaniu.

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Paweł Wilczak... jak on się pięknie starzeje :)

Pan P. w sprawie Pana T.

U Pawula
poniedziałek, 20 stycznia 2020, 23:25
Pan T. Doceniam pomysł na zrobienie tego filmu - świetny. Wykonanie... Ehs... Siedziałem w kinie i żałowałem, że z moją prostatą jest wszystko ok, bo miałbym przynajmniej racjonalny powód, żeby kilka razy wyjść w czasie seansu.
Kto woli kolory, znane marki i większy wybór, z centrum ma chyba bliżej...

Uwaga, wpis zawiera lokowanie widzimisię

U Pawula
środa, 15 stycznia 2020, 02:21
Rozczarowanie. To pierwsze słowo, które przychodzi mi do głowy po kolejnych odwiedzinach zgorzeleckiego Decathlonu. A tak czekałem...

Zobacz również

Jak się chce i umie, można. Jak się tylko chce... Jest jak w Szczawnicy
U Pawula
czwartek, 09 stycznia 2020, 00:30

Opowieść zimowa

No to tak. Jak jest miasto, w mieście góra, na...
Manifestacja w obronie niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Zgorzelec, 18 grudnia 2019
U Pawula
czwartek, 19 grudnia 2019, 13:21

Homo scepticus

Zamiast kręcić mak i lepić pierogi, stoimy pod sądami, bo...