NaStyku.pl

Wirus - demolka

Nie znam się na koronawirusie, ale jak każdy, prawy Polak głos zabiorę. Bo czyż, jako naród wybrany, którego królową jest sama Matka Boża, nie jesteśmy specjalistami niemal w każdej dziedzinie? Takoż i wam powiem...
ehs... Ekipa w kombinezonach na zewnątrz, w środku autobusu niezabezpieczony pogranicznik... Foto MR
ehs... Ekipa w kombinezonach na zewnątrz, w środku autobusu niezabezpieczony pogranicznik... Foto MR

Na polsko-niemiecką i polsko-czeską granicę wróciły kontrole. W poniedziałek, 9 marca, funkcjonariusze Straży Granicznej, Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Krajowej Administracji Skarbowej i Inspekcji Transportu Drogowego dostali rozkaz, żeby ustawić się na drogach. Mają sprawdzać temperaturę pasażerom wjeżdżających do Polski busów i autobusów, a kontrola dotyczyć będzie czterech przejść granicznych z Niemcami: Jędrzychowice (A4), Olszyna (DK18), Świecko (A2), Kołbaskowo (A6) oraz przejścia Gorzyczki (A1) na granicy polsko-czeskiej.

Nie wiem jak wyglądało to na innych przejściach, ale na tym nam najbliższym w Jędrzychowicach był (jest?) niezły kabaret. Strażacy naściągali wozów bojowych, narozkładali namiotów, policjanci naustawiali suk, każda z włączoną dyskoteką, to samo "krokodylki" i celnicy. Stoją w grupkach, gadają, palą faje. Ktoś by im puścił muzykę, to może by potańczyli.

Wszystko w normie, jak to u nas, czterech coś robi, piętnastu patrzy. Organizatorzy tego granicznego eventu naspraszali reporterów, są kamery telewizji, w końcu musi iść w Polskę przekaz - jesteśmy czujni, zwarci i gotowi. Premier z ministrem zrobił konferencję prasową, w Wiadomościach przez dziesięć sekund pokazali, a mundurowi na tej autostradzie będą teraz kwitli dzień i noc, dzień i noc, dopóki sami kolegi w koronie nie załapią. Bo niby jak mają nie załapać, skoro wystawieni na pierwszą linię jako zabezpieczenie mają... niech no spojrzę... wełnianą czapkę i rękawiczki? Nie no jasne, że jednorazowe. Parę na zmianę?

Słucham premiera Morawieckiego, patrzę na ministra Kamińskiego, który chwali się, że jako pierwsi w Europie wprowadzamy zaostrzone środki bezpieczeństwa i śpiewam sobie w duchu za Freddiem Mercurym: Show must go on, przedstawienie musi trwać. Szopka nawet, bo niech mi ktoś powie, czemu mają służyć wyrywkowe kontrole busów i autobusów? A co z samochodami prywatnymi, co z ciężarówkami? Cała ta akcja to dla mnie wypompowywanie wody z tonącej łajby przy pomocy durszlaka. Jaki ma sens, gdy w okresie ostatnich tygodni wjechało do kraju z Niemiec, Włoch, Francji, czy Wielkiej Brytanii lekko licząc kilkaset tysięcy ludzi? Teraz sobie pany przypomnieliście, żeby kontrole zrobić? Teraz, gdy każdego dnia będzie przybywało najpierw po kilka, potem po kilkanaście, a wreszcie po kilkadziesiąt i -oby się moje słowa w łajno zamieniły- po kilkaset osób zarażonych? I do tego jeszcze "wyrywkowe"...

Z drugiej strony martwię się, naprawdę. Ze Zgorzelca i okolicy w Niemczech zatrudnionych jest nawet kilka tysięcy osób. Codziennie dojeżdżają do pracy, codziennie wracają. Co będzie, jeśli granice faktycznie zostaną zamknięte? Z czego ci ludzie będą żyć? Włosi już ogłosili Półwysep Apeniński strefą pomarańczową z zakazem przemieszczania się po całym jego terytorium. Jeśli z powodu epidemii podobne decyzje podejmą też inne kraje, a granice zostaną zamknięte, koronawirusowi uda się to, czemu jak dotąd i na szczęście nie dali rady ani Orban, ani wódz Polski z Żoliborza - skutecznie rozmontuje UE. 

Komentarze

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treścia zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Warto przeczytać

Polacy, nikt Wam tyle nie da, ile Pan Prezydent obieca...

Don't Duda(t)

U Pawula
piątek, 03 lipca 2020, 23:18
Powiem jak Hołownia - w drugiej turze zagłosuję na każdego kandydata, oprócz Andrzeja Dudy! :)
Stało się!

Z futbolową pararelą

U Pawula
niedziela, 07 czerwca 2020, 21:36
Ten nasz Trzaskowski to taki trochę Boniek, Dudek, czy nawet Lewandowski razem wzięci, co? Albo lepiej, cała futbolowa kadra narodowa. Sie kibicuje, no nie?

Zobacz również

Nie ukrywajmy przed ratownikami pobytu zagranicą! Prawda ich ochroni...
U Pawula
poniedziałek, 16 marca 2020, 01:18

Ryzykowna amnezja

Dobra, wszyscy już sobie porobili internetowe jaja i heheszki? Ty...
Wojna w Syrii i zaangażowanie w nią Turcji, znów uruchomiły falę uchodźców
U Pawula
wtorek, 03 marca 2020, 00:56

Oberek z uchodźcami

Też się boję. Mam wątpliwości i obawy. Też nie...